"Ave Imperator, morituri te salutant."

A musí mít knihomil jen klasické knihy?

17. dubna 2014 v 19:00 | Marrei |  Téma týdne
Poslední dobou se víc a víc setkávám s tím, že ti "praví" knihomolové mají mít hlavně spoustu knih. Mají je mít naskládané všude možně, přeplněnou knihovnu, mají je mít na stole, pod stolem, na podlaze... Je jedno, co je to za knihy - zda fantasy, dívčí romány, detektivky, povinná četba, válečné romány... Prostě je to kniha, hmatatelná, můžete v ní listovat dle libosti, pokud možno je tlustá, někdy také zaprášená, ale to knihomil nepřizná.

Čtečky se považují za něco, co ke knihomolovi nepatří. Prostě ne. Vždyť čtečka je špatná, mají ji hlavně děti, kterým stejně k ničemu není a tak dále... Dříve jsem tyhle věci neřešila. Možná je ani nepostřehla. Ale postupem času se to prostě změnilo.

Začalo to tím, že jsem k Vánocům dostala čtečku. Tím se omezily mé návštěvy knihovny, protože všechno, na co jsem čekala i měsíce, jsem náhle měla.


Čtečku jsem si přála hlavně proto, že jsem si byla vědoma faktu, že kdyby mi knihy přibývaly tak neuvěřitelným tempem jako do té doby, za chvíli bych je skutečně neměla kam dávat. Už jsem se obávala, že se mi jednou v noci na hlavu zřítí polička, protože na ní mám celého Pottera včetně sedmého dílu v angličtině a knihy Filmová kouzla, pak Hunger Games, Divergenci a Rezistenci, Mlčení jehňátek, Už je tady zas a pár dalších knih. Dřív jich tam bývalo i více, ale úklidem se mi podařilo je přesunout do skříně.

Hodně lidí zvládne žít s tím, že kamkoliv vkročí, tam najde nějakou knihu. Já ne. Za prvé - mám malý pokoj a navíc se sestrou. Za druhé - jsem pořádkumilovný člověk (i když se to při pohledu na můj pracovní stůl nemusí zdát) a taktéž perfekcionista. Za třetí - nezvládla bych, aby se mi mé milované knihy jen tak někde povalovaly.

A přesto, že čtu hodně a ráda (třebaže se vyhýbám dívčím románům, které jsou docela oblíbené, jak se mi jeví při pohledu na různé knižní blogy), tak mám pocit, že s tou čtečkou prostě nezapadá. I když se na rozdíl od nich nebudu muset stresovat při balení na dovolenou a zoufale přemýšlet, kterou knihu si vzít sebou, aby se mi vešla do kufru. Já si jednoduše sbalím čtečku, budu tam mít celou ságu Píseň ledu a ohně, pár válečných románů, Bukowského, nějaké další fantasy a budu v klidu.

Mám pocit, že lidé moc řeší, v čem tu knihu dostanou. Jaký má obal (setkala jsem se s názorem, že člověk odmítl přečíst Ten, kdo stojí v koutě jen kvůli obálce...), jak je velká (u většiny tlustých knih se automaticky předpokládá, že budou dobré... což je někdy pravda a někdy ne) a tak podobně. Ale vždyť jde přeci o obsah, ne? A ten je stejný na papíře i na čtečce.

Přiznávám, že čtečka má své nevýhody. Nemá tu krásnou vůni, listování je o něco horší, musíte ji nabíjet (a když na to zapomenete, je to docela nepříjemné). Netvrdím ani, že je pro všechny, a pokud ji někdo nechce, chápu to. Přesto mě mrzí, když se knihomil pozná podle toho, co je v jeho pokoji. A ne podle toho, co má v hlavě, kolik toho přečetl a co - shledávám docela rozdíl mezi čtením zamilovaných románů a světové literatury (a ne, to, že se o ní učíme o škole, neznamená, že je nudná).

Ale je pravda, že ač mám svou čtečku ráda, nejradši bych měla pokoj, který by vypadal nějak takto:
(Zdroj: tumblr.com)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Yima Yima | E-mail | Web | 17. dubna 2014 v 19:16 | Reagovat

Já jsem vzorným odpůrcem čteček. Já jsem si čtečku koupila před dvěma lety, pak jsem ji věnovala (za finanční obnos, ale pššt, za který jsem si pak koupila knihy) mámě. V PDF podobě knihy mám jen v mobilu, které se hodí, když něco dočtu a nemám co číst.
Tak. Něco jsem ještě chtěla napsat a já zapomněla co. o.O

2 Marrei Marrei | Web | 17. dubna 2014 v 19:25 | Reagovat

[1]: Já vím, že ty čtečky nemusíš, Yim. :D I když mi přijde, že s tím mobilem je to stejné - akorát se mi na něm ještě hůř čte.
Co jsi chtěla? Zařazení do výběru? Ne, pardon, to byl egoistický vtip. :D

3 Em s tečkou Em s tečkou | Web | 17. dubna 2014 v 22:40 | Reagovat

Jsem pro ctecky. Nebo tablety. Miluju svuj tablet, protoze je uplne perfektni - muzu se s nim pohodlne zachumlat do postele, nemusim ho slozite drzet, prendavat si ho z ruky do ruky, kdyz se zmeni ctenim teziste knizky, otacet stranky, nezavira se mi, neni ohmatanej od cizich lidi z knihovny ( ty zazloutly ruzky nahore, kterejma si lidi vyndavaj pri cteni bordel za nehtama, uaaa!).. no proste ma to svoje vyhody :-)

4 Atze Atze | Web | 18. dubna 2014 v 10:58 | Reagovat

Čtečku nemám, ale mám tablet. Do něj si stahuji knížky v PDF a čtu na něm. Někdy je to obtížné, když je kniha delší a já musím pokaždé znovu listovat, ale zase je to pohodlnější než shánět po knihovně tu a tu knížku. Ale knihy mají svoje kouzlo. Jsou osobité a mají příběh aniž bych knihu otevřela.

5 Marrei Marrei | Web | 18. dubna 2014 v 13:28 | Reagovat

[3]: Táta mi tablet nabízel, ale odmítla jsem ho, má na mě až moc funkcí. Navíc netuším, jak se na něm čte, čtečka vypadá jako papír, což je fajn. :)

[4]: Mně čtečka automaticky ukládá, kde jsem skončila, to listování musí být šílené - i když si to zase můžu přetočit na libovolnou stránku. Mají, to  rozhodně. Dneska jsem lovila v knihkupectví a nakonec si donesla Hvězdy nám nepřály. :)

6 Erin Erin | Web | 18. dubna 2014 v 23:26 | Reagovat

Ten obrázek je naprosto boží a i já bych po takovém pokoji hned skočila, kdyby se mi nabízel.
Mně se rodiče snad už tisíckrát ptali, jestli chci čtečku a já ji vždy odmítala. Ne proto, že bych byla pro názoru, že knihy jenom knihy. Ale prostě jsem ji nechtěla. Ale mám malý tablet a spoustu knih mám uložených v něm. Rozhodně je to výhoda, mít v jedné malé věcičce třeba dvacet knížek, i kdyby to měly být ty největší bichle. Ten, kdo má rád čtení, je nemusí mít nutně hmatatelně doma. Jasně, je to něco jinýho mít knížku a civět do obrazovky, co už tak děláme víc, než dost, na druhou stranu, jak si řekla. Obsah je stále stejný. A to je to důležitý.
Nedávno jsem kamarádce vyprávěla o jedný super knížce a když se mě zeptala, jestli ji jí můžu půjčit, řekla jsem, že ji mám jenom v tabletu. Zašklebila se a řekla, že takhle ji nechce. Její chyba =)
Mám doma poměrně dost knížek a začínám řešit stejný problém, jako ty. Místo, kterého není nikdy dost. Proto jsem ráda že třeba právě takovou Píseň ohně a ledu mám jenom v tabletu, přeci jenom je to pořádná bichle :)

7 Marrei Marrei | Web | 19. dubna 2014 v 14:34 | Reagovat

[6]: Jak tak koukám, tak tablet je taky fajn. :) I když na mě má až moc funkcí, a tak jsem radši tu čtečku. Ale zase mít tablet, taky bych si čtečku nějak nepřála.
Já bych tak knížku nebrala, kdybych neměla, kde to číst, dřív jsem tedy přelouskala Píseň ledu a ohně na compu a mobilu (pokud ten díl zrovna neměli v knihovně), ale to bylo takové... nutné! Člověk musí vědět, jak to dopadne, že. :D Z Písně mám doma jen Tanec a upřímně mi to stačí. Kdybych takových knih měla pět, no, to potěš kotě. :D

8 lifeisfine lifeisfine | E-mail | Web | 3. května 2014 v 9:25 | Reagovat

Ja nemám nič proti čítačkám kníh. Súhlasím s tebou, šetrí to miest, ale j peniaze. Veď za takú viazanú knihu vyhodím aj 15 € a to si ju raz prečítam a potom bude sedia doma na polici.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama