"Ave Imperator, morituri te salutant."

Matematika na deset způsobů

8. dubna 2014 v 17:37 | Marrei |  Deník
"Kdybych měl k dispozici hodinu na zvládnutí problému, na kterém by závisel můj život, strávil bych 40 minut jeho studiem, 15 minut jeho analýzou a 5 minut jeho řešením."
- Albert Einstein

I když je pravda, že na těch dnešních úlohách, které jsme měli v matematické olympiádě, nezávisel můj život, budiž tento citát důkazem, že skutečně nejsem Einstein. Neboť já přečtu zadání. Zamyslím se. Začnu počítat. Nevychází mi to. Přepočítávám, přepočítávám, přijdu na to, že počáteční úvaha byla špatná a pak - nějakým naprosto záhadným způsobem - dojdu k výsledku.

A takhle Marrei počítala celou olympiádu. Jednu úlohu má určitě správně - protože zahrnovala jí milou logiku. Možná spíše věc, kterou by čekala v Pythagoriádě či Klokanovi, ne že by si stěžovala, je to příjemné na rozehřátí mozku. Pak má dvě, u kterých si není jista, zda to má zapsané úplně dobře - zvlášť když pak viděla ty popsané A4 v porovnání s jejím jedním delším odstavcem. A ta čtvrtá... Znáte takové ty vtipy o matice/fyzice a úlohách typu: "Kokos je hnědý. Vypočítejte délku stínu, jestliže víte, že vzdálenost Země od Slunce je 1 AU."?
Tak něco podobného - alespoň pro mě - tam bylo. Koukala jsem na to dlouho. Hodně dlouho. Zadaný čtyřúhelník se mi povedlo nějak narýsovat, abych to viděla. Vzpomněla jsem si na vzorec. Jo a to bylo vše.

I tak jsem ale spokojená - mohlo by to být horší. Hodně jsem počítala, přemýšlela, procvičila si mozek, což je hlavní. Nemám ambice být pořád první a podobně. Prostě to zkusit. A navíc už jen se dostat do toho krajského kola - tedy vůbec nejdál - je pro mě úspěch, tuhle olympiádu jsem naposled dělala v páté třídě - byla jsem líná počítat domácí kolo celý malý gympl, znáte to. A letos jsem to počítala poslední týden, v posteli, nemocná. (Což nebyl dobrý nápad, mimochodem.)

A jak se zdá, dnešek se okolo matematiky točí celý. Protože bylo zase vytaženo téma - chcete něco udělat proti naší matikářce?

Abych vás uvedla do situace - naše drahá matikářka neumí vysvětlovat, sama nechápe, zadává příklady, které někdy ani sama nevypočítá. V písemce vám něco označí jako numerickou chybu a přitom to máte dobře. Ta chyba je jinde, ale že by ji našla? Ale jděte...

Minulé čtyři roky jsem s ní přežila fyziku. Věděla jsem, že pak budeme mít někoho jiného - a máme, naprosto úžasnou fyzikářku, od které chápu vše - a nebylo to pro mě až tak důležité. Jenže matika je. Chtěla bych ji jednoho dne studovat. Zbožňuji ji. Miluji logiku, logické úlohy, všechno. Baví mě počítat. Jenže jako každý jiný člověk potřebuji, aby mi někdo něco vysvětlil. Nebo mi v tom alespoň nedělal guláš - což naše matikářka s oblibou dělá. Někdy mám pocit, že by bylo lepší, kdybych na ty hodiny nechodila a učila se sama. Což jaksi nejde...

Mám také naprosto skvělou třídu. Jsme slabý ročník. A zrovna brali dvě třídy. Osobně bych byla přijata, i kdyby brali jen jednu. Co na tom, skončila jsem ve třídě i s lidmi okolo třicátého místa a dokonce s jedním, který se odvolával. Jsou to lidé, kterým jde jen o ten list papíru (maturitu). Vyrušují, nedávají pozor, otravují, ptají se na nesmyslné věci. A takové lidi si člověk snadno získá, když jim dá občas lehkou písemku. Nebo si uvědomí, že protože ta matikářka to sama neumí, tak to nebude chtít po nás, ne? Jednoduché, snadné. Maturita z matiky není povinná - a dokonce ani příliš náročná po zrušení těžší verze. Co na tom, že někdo by chtěl jít na techniku... A nestát se tedy jedním z těch tisíců lidí, co vystudují nějaký nesmyslný humanitní obor a pak skončí za kasou.

Mám spolužačku, která o naší matikářce tvrdí, že je skvělá. Ano, jako člověk je fajn - i když mě štve tím, že na mě začala brát zvláštní ohledy poté, co se řeklo, že špatně slyším a nosím sluchadla. Předtím mě z fyziky zkoušela dvakrát ročně - někoho vůbec - a skoro na mně byla až zasedlá. Ta spolužačka také tvrdí, že je jedno, že nám nevysvětlí všechny postupy. Stačí jeden, ne? S tím bych souhlasila. Kdyby vysvětlila obecný. Což nedělá. Například u dělitelnosti - na kterou jsem sice chyběla, ale i výpisky stačí, víte - tam dávala různé, speciální postupy, které můžete aplikovat na jeden, dva typy příkladů. Ten základní nikde.

Když jsme dnes jeli na olympiádu, ve vlaku jsme jako vždy probírali naše drahé vyučující. Jela s námi i naše knihovnice, která říkala, že také měla blbého učitele na matematiku, ale že se to pak naučila i sama, pomocí dálkového doučování a knížek. Což mi dává naději, samozřejmě. Věřím v sama sebe, že tohle zvládnu. Mám i cíl na prázdniny - každý den počítat a luštit sudoku. Pak si otevřít soubor s věcmi za letošní rok, který průběžně píšu, knížky a doplnit si to. Přesné definice, postupy. Pokračovat v tom i v sextě, septimě, oktávě. Odmaturovat za jedna a dostat se na MatFyz. A až tu matiku vystuduju - a třeba i udělám doktorát - o který se naše matikářka marně pokouší už asi 15 let - tak prostě za ní přijít a říci, že děkuji. Že děkuji za to, že mě naučila to, že se tu matiku musím naučit sama, když mě ji nenaučí někdo jiný. Ať to dopadne jakkoliv, za tímhle si půjdu. Ať budeme mít ji či někoho jiného.

Není to ani sen. Je to cíl. Něco, za čím můžete jít, něco, čeho se můžete držet. Jaký máte vy? Někdy by mě zajímalo, jaký měl vlastně cíl Einstein. Takový ten osobní, vlastní, který si člověk uchovává hlavně v hlavě. Znovu a znovu projíždím jeho citáty, které jsou prostě skvělé, jedinečné. Takoví lidé by měli být vzory. Škoda, že to tak nebývá...

"Dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Ale u vesmíru to není tak jisté." - Albert Einstein
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Yima Yima | E-mail | Web | 9. dubna 2014 v 7:36 | Reagovat

Přestěhuj se do Brna a pojď k nám do matematické třídy!
My máme na matematiku jednoho určitého učitele, kterého všichni zbožňují, ale mně neskutečně leze krkem, protože nerozumím ani slovu, co říkám, připadá mi, že z nás dělá kretény, kupodivu mi ale z matiky vychází dvojka.
Já dřív byla v matice dobrá (kromě malé násobilky, kterou nezvládám doteď), ale pak jsem nedokázala pochopit goniometrické funkce, na které jsem se těšila celou dobu, ale tak co se dá dělat, v matematice kariéru udělat nechci, vždyť se za ni nedá získat Nobelovka! :D
A to s těmi humanitními obory... teď sis to u mě pokazila, zlatíčko. -_-

2 Marrei Marrei | Web | 9. dubna 2014 v 15:09 | Reagovat

[1]: Víš, jak bych ráda, chodila bych do jedné školy s Yimou! ^^ Goniometrické fce jsou docela jednoduché, nebo jsem s nimi alespoň problém taky neměla. :D

Ty humanitní obory... Proti některým fakt nic nemám. Jen nechápu, proč máme nevím kolik filozofů a podobně. K čemu to je. Některé obory jsou pro mě jen takové farmy na titul. Jistě, ty obory za to nemohou, to je nastavené i školstvím a přístupem... bohužel.

3 Terka Terka | E-mail | Web | 9. dubna 2014 v 20:54 | Reagovat

Páni, už dlouho jsem nepotkala nikoho - ať už ze třídy nebo kohokoliv -, koho by stoprocentně bavila matika a chtěl by se jí dokonce živit, čímž tě neodsuzuji, naopak. Je pěkné vidět, že někoho baví a umí ji a já ti jenom přeji, aby ses na svou vysněnou školu dostala a vlastně ti i tiše závidím, protože já sama jsem na matiku docela tupá,.. ale na druhou stranu, vlastně jsem se s tím už smířila, že mi nikdy nepůjde třeba zrovna jako mému dědovi a že jsem spíše přes jazyky, přestože na sobě musím v Angličtině ještě hodně makat :)

P. S. Na blogu jsi mi psala k Roční literární soutěži, odpověděla jsem ti pod svým článkem, ale pro jistotu ti to napíšu i tady - do této soutěže se můžeš přihlásit prakticky kdykoliv, můžeš napsat povídku na jakékoli téma, které se ti hodí, o kterém se ti dobře píše,.. otázkou je, kolik soutěžící dostane bodů za jednotlivé měsíce od mě a pak taky hlasů v anketě + bych možná trochu hodnotila to, jak se čtenáři vyjádřili autorovi pod samotnou povídkou :)

4 Fayruška Fayruška | 10. dubna 2014 v 20:29 | Reagovat

Dovolím si nesúhlasiť s jednou myšlienkou, ktorá bola uvedená v texte. Presnejšie "A nestát se tedy jedním z těch tisíců lidí, co vystudují nějaký nesmyslný humanitní obor a pak skončí za kasou."
Fajn, mnohí možno chodia na humanitné obory len preto, aby mali titul. Filozofia atď.
Ale ja napríklad chcem podať prihlášku len na humanitné obory. Scenáristika/žurnalistika/diplomacia/medzinárodné vzťahy. Prečo by som si mala podávať prihlášku na niečo, čo mi nejde, čo neviem, len aby som nestála za kasou. Radšej budem stáť za tou kasou, než aby som robila niečo, čo ma proste nebaví. S matikou som nikdy nešla ruka v ruke, nikdy nebudeme kamarátky. Logika, logické myslienie, nie.
Tiež je však dôležité podotknúť, že ak onen humanitný obor človeka baví, vžije sa do toho, prácu si nájde. Nielen za kasou.
K článku ako článku, je to veľmi pekne napísané (aká novinka pri tebe, že? :) My máme matikárku fajn, vysvetľuje to, dokonca úplne primitívne aby sme to pochopili i my - tí blbší. Každopádne máme opak na fyzike - dokonca i tí múdrejší sú totálne mimo.A teraz neviem, či je to tým, že škola proste nedokáže zamestnať normálneho fyzikára alebo sú u nás vzácny druh. Whatever. Zaslúžilo by si to osobitný článok a tak :D
Každopádne, závidím ti, že máš ono logické myslenie, ktoré mňa minulo oblúkom :D

5 Marrei Marrei | Web | 11. dubna 2014 v 15:22 | Reagovat

[4]: Já na to reagovala už u Yim - tedy zkráceně, tohle by vydalo na samotný článek. :D Všeobecně nemám nic proti humanitním oborům, ani proti uměleckým. Taková diplomacie je podle mě dost důležitá, sociologie taky, politologové jsou také potřeba, psychologové... Jenže pak jsou skutečně obory na titul, na ty jsem narážela. Třeba jsem nepochopila divadelní kritiku - osobně si raději přečtu kritiku od někoho, kdo v tom divadle dělal, viděl nevím kolik let, nebo se k tomu věnuje od dětství, je to jeho koníček, škola pak vůbec nehraje roli. A slyšela jsem o holce, co zrovna tenhle obor vystudovala, protože ji to bavilo. Ale práci nenašla, tak to už je.
A podívej - většina mých přátel chce na humanitní obory, což jim nevyčítám, protože jsou rozumní a chtějí na něco, u čeho najdou uplatnění. Ale když se podívám do své třídy, je to horší. Takže tak. :D

A - máme na škole dva normální fyzikáře. Profesor je aktuálně nemocný, profesorku máme - ale už několik let vyhrožuje tím, že půjde do důchodu. Podle jejích kolegů prostě jen vyhrožuje, aby měla ve třídě klid, protože to fakt dokáže vysvětlit, no. Naši bývalou matikářku jsme měli na fyziku první čtyři roky. Nic mi to nedalo.

6 Erin Erin | Web | 16. dubna 2014 v 19:42 | Reagovat

Páni, klaním se ti. Fakt, já bych dala vážně hodně alespoň za špetku matematických buněk :-) Není to tím, že bych se neučila, ale prostě jsem ráda, že se držím na čtyřkách, přitom základka byla tak v pohodě. Bum, přišel gympl, kterej je trochu ujetej na matiku a fyziku a bylo to v háji. Ale hrozně moc tě obdivuju! Za to, že máš tak jasný životní cíl, za to, že jsi holka a jde ti a baví tě matika. Je to prostě něco výjimečného a úžasnýho!
Naše matikářka je zvláštní člověk- mě osobně zrovna moc nemusí, protože mi ta matika nejde zrovna tak, jako ona by chtěla. Nenávidí různé pomocné výpočty a já když se chci dobrat k výsledku, musím prostě hezky pomalu a postupně. Neumí absolutně vysvětlit, co bereme a já to vždycky pochopím tak den před písemkou, i když chodím občas na doučování. Někdy mám chuť tu písemku raději sníst, páč dává příklady, které jsme ani nedělali :-D Ale už skoro dva měsíce je naší třídní a neuvěřitelně změnila přístup. Fakt se snaží a já mám nejlepší průměr, jaký jsem zatím na gymplu měla :-D Zato máme ve třídě kluka, který dneska psal pololetku a po dvaceti minutách měl hotovo. Je prostě geniální na čísla. Sotva se stane, že má někde chybu. Doučuje maturanty .___. člověk si pak připadá trochu hloupě, když se snaží a má stěží 4 a někomu to jde samo.
To je ale jedno, přeju hodně štěstí v matice a dalších olympiádách, určitě se ti povede dosáhnout toho, co chceš! :)

7 Marrei Marrei | Web | 16. dubna 2014 v 20:52 | Reagovat

[6]: Děkuji moc. :) Nu, matematika se částečně naučit dá, ale není to jako biologie a podobně, to se naučí každý. Spíš jako jazyky, a pak někomu jde tohle a jinému tohle. Já zase neuvěřitelně obdivuji svoje spolužáky, co mají talent na jazyky, angličtinu, němčinu, já v tom absolutně plavu. :D
Nedovoluje pomocné výpočty? Uhm. Je pravda, že když mám čas, tak si něco přidám, překontroluju vedle - většinou tužkou a pak to vygumuji. :D Naše matikářka je taky bídně s vysvětlováním. Tedy... pochopím, co bereme. Jenže se pak do toho tisíckrát zamotá, což je na nic, upřímně, neuvěřitelně mě to mate, protože jsem typ, co prostě vnímá na té hodině vše.
Ach. Můj spolužák je taky dobrý na matiku - třeba z poslední čtvrtletky měl jako jediný za jedna. Já s další holkou za dvě, ale já hlavně nestíhala. Normálně počítám rychle a správně, ale pokud jsem ve stresu, jsem v pytli, bohužel. Rozhodně si nepřipadej hloupě. Každý máme buňky na něco jiného. ^^
A děkuji moc, ještě jednou, vážím si toho. A hrozně hezky se to čte, když člověka někdo takto podpoří. :) Ať se i tobě v životě daří a dosáhneš toho, po čem toužíš (a nemáš problémy s matikou ani s matikářkou! :)).

8 Michato Michato | 19. května 2014 v 16:22 | Reagovat

Mám podobný problém s učitelkou.
Mladá, první rok po škole,zaměření matika chemie. Učí prvním rokem a zrovna vyfasovala nás a dvě osmileté třídy.
Nevím jak ona na tom je ve znalostech matiky/chemie, ale řekla bych, že dobře. Jen nám vůbec nic nevysvětlí. Když náhodou vysvětlí, tak si vybere ten nejhorší způsob jakým to jde. Nad jejím vysvětlováním dělání chemického vzroce z názvu jsem seděla hodinu s mamkou a s babičkou - babička má vystudovanou farmacii a mamka farmacii a zdravku a stejně jsem její postup nepochopily a naučily mě to úplně jinak..
Díky ní, mě chemie (vlastně ani matika) nebaví. Ale já chci pracovat s chemií. Ještě teda nejsem rozhodnutá, ale vím jistě, že chci pracovat ve zdravotnictví. To jestli skončím v lékárně nebo v nemocnici se ale ještě uvidí. Jenže díky ní už vlastně ani nevím, jestli na to někdy budu mít.
Máme jisté, že na matiku ji více jak dva roky mít nebudeme, chodím na německý gympl a za dva roky nám začíná výuka v němčině a tahle koza naštěstí neumí německy (*_*), zato ale chemie nám zůstane až do matury v češtině a vážně se bojím, že s námi zůstane třeba až fo matury.
A nejhorší je to, že všichni ostatní ji mají rádi, i přes to, že nic nevysvětlí.. .__.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama