"Ave Imperator, morituri te salutant."

Mám ráda náš ústav.

13. května 2014 v 18:12 | Marrei |  Myšlenky
Mám rád náš ústav. Tohle mi už asi dva roky stojí na mém černém tričku na tělocvik.
Je to pravda. Naše drahé gymnázium je ústav. A jak s chutí říkáme, dostali jsme osm let za vraždu.
Většina lidí z gymplu blbne už v momentě, kdy má za sebou rok, dva. Je zajímavé pak vídat na obědě takové druháky, třeťáky, kdy se na ně s kamarádkou díváme stylem, jestli je to i naše budoucnost. Pravda je taková, že už teď jsme možná horší, protože patříme mezi ty blázny, co se rozhodli, že do toho ústavu budou chodit celých osm let. A vůbec není pozitivní fakt, že už víc než polovinu mám za sebou.


Rozhodnutí jít na gympl z páté třídy se mi v té době jevilo jako logické - měla jsem samé jedničky, podle rodičů velmi chytrá (v dětství mé nejoblíbenější knížky byly encyklopedie), navíc jsem tak nějak chtěla vypadnout ze základky, kde jsem se spolužáky moc dobře nevycházela. Netuším proč, taková první, druhá třída byla fajn, třetí ještě taky. Pak se to nějak zvrtlo, to se už stává, kdy rosteme, každý jiným tempem, někdo se zpozdí, někdo je napřed...

Prima byla krásná. Na začátku seznamovák, kde jsem se záhadným způsobem dostala k partě holek, které lze řadit mezi ty velmi oblíbené a atraktivní. Horší už bylo, když jedna z nich měla na pokoji vodku. (Byla jsem jediná z pokoje, které nenabídla, ne že by mi to vadilo, já seděla na posteli a četla si časopisy o koních...) Ještě v primě jsem na vysvědčení měla dost dvojek - nejvíce za celý svůj dosavadní život. Musela jsem si zvyknout na to, že mám nové předměty, hodně vyučujících... Ale i tak to bylo pěkné.

Postupně se to zlepšovalo. Pravda, měla jsem panickou hrůzu z povinného lyžáku v sekundě... Vůbec nejhorší ze třídy, profesor mě ještě vozil na laně. Ale nějak jsem se to naučila, stejně jako fakt, že musím překonat strach - ono spadnout z kotvy v půlce nejprudšího kopce člověka docela naučí.

Taky mi mizely dvojky. Jak jsem si zvykala, můj mozek se učil tak, že si většinu věcí zvládl zapamatovat jen z hodin a stačilo to. Zkusila jsem si různé olympiády - i když za celý nižší gympl jsem se ani jednou nedostala k tomu, abych vyřešila to domácí kolo matematické olympiády... Vždy jsem na to nějak zapomněla, neměla čas... Zato jsem zbožňovala Pythagoriádu.

Je pravda, že dost lidí si myslí, že gympláci jsou ti divní. Ona to není pravda. Jistě, já třeba nejsem tak úplně normální, ale jinak u nás najdete tolik lidí... Sportovce, blondýny (ty ze čtyřletého po lyžáku docela děsí naši třídu...), chytřejší i méně chytré. Nicméně je taky pravda, že velká část z lidí už pak ani sama neví, proč tam šla. Jaký to má smysl učit se i něco, co v životě nevyužijí, učit se dva jazyky, když na ně nemají talent, umět chemii a biologii, když chtějí na práva...

Takové osoby nechápu. Ty, co se přihlásí na gympl, protože se přeci nebudou specializovat, nepůjdou na tu "blbou" průmyslovku... Myslí si, že když jsou chytří, musí na gympl. I když pak budou naříkat. Osobně chápu gympl jako školu, která má člověku vypracovat co nejlepší všeobecné vědomosti, naučit používat mozek, rozvíjet logiku, paměť... Je to pro lidi, co ví, že na tu vejšku půjdou. Nicméně pak chybí jinde. Netuším, co přesně zavinilo, že na odborné školy se už tolik lidí nehlásí, že jejich úroveň klesla, protože ti chytří - leč později šli třeba na VŠ, na kterou pak chodí společně se studenty těch odborných - si prostě vezmou gympl, protože "mají na víc".

Ono to zní asi divně od osoby, co studuje na gymplu. Jenže mám mamku, co učí na průmyslovce, vím, co se to bere, že to není až tak jednoduché - i když současně člověku klesají nároky v jiných směrech a má skoro i větší šance na uplatnění než nějaký gymplák. Pravda je taková, že stejně jako na základce bych se i tam unudila. Že mně ani nevadí, že se musím učit, cpát si do mozku věci, které nevyužiju. Jistě, občas jsem trochu naštvaná, když se mi sejdou čtyři testy na jeden den a den předtím mám do čtyř, ale stane se. Jsem naštvaná spíš kvůli tomu, že nevím, zda se na všechno stihnu naučit tak, jak bych sama chtěla.

Jsem člověk, co to učení miluje. Neříkám, že jediný takový patří na gympl - ona by to byla nuda, kdybych někomu nemusela něco vysvětlit, půjčit zápisky nebo tak něco, protože ti lidé zase mají jiné přednosti. Pravda ale je, že pokud člověku jde jen o ten papír, co je navíc všude stejný, chce prolézat se čtyřkami, bude na to kašlat, rušit a znechucovat to i ostatní, tak ať jde jinam. Klidně bych to řekla i ošklivěji, ale tak to prostě je. Když si vybíráte školu, buďte ohleduplní. Nikoho nebaví poslouchat hodiny kecy o tom, jak je jeho škola na nic. Nikdo není rád, když o hodině někdo ruší a pak to odnáší celá třída. Papír budete mít stejný a někde to bude lepší.

Pokud se ptáte, proč to píši zrovna teď... To víte, každý se jednou naštve. Mějte ale hezký den, já se jdu doučit ty chemické reakce. :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 tssmid tssmid | 13. května 2014 v 19:18 | Reagovat

Máš zajímavé články, ve většině věcí ti rozumím. Jsem taky introvert, chodím do našeho ústavu do tercie. Zřejmě to vypadá všude stejně-u nás ve třídě mám kluka, který u přijímačem měl mínusové body z matematiky.

2 Marrei Marrei | Web | 13. května 2014 v 19:27 | Reagovat

[1]: Děkuji. :) Něco takového jsem neslyšela už... hodně dlouho. :) Já se neřídím podle příjmaček, pravda, spolužák se dostal až na odvolání a teď propadá, ale je to o přístupu - kdyby se učil, tak mi nevadí, kolikátý byl, někdo to prostě může pokazit, nevyjde mu to, stane se. Ale když to pak fláká zbytek studia...

3 Elena Elena | Web | 15. května 2014 v 18:39 | Reagovat

Takhle přesně bych to napsala já :) Jsem totiž také "dítě gymplu", které si myslelo, že osmiletý gympl bude to nejlepší, co ho může v budoucnosti momentálně čekat. Když se ohlédnu zpět, jsem za to ale moc ráda - sice jsem kolem sebe měla plno podobných věcí, které popisuješ, ať už blondýnky nebo druháky, kteří vypadaly jako po výmazu mozku (přeci jenom, šest let na gymplu je prostě šest let na gymplu). Ale neměnila bych ;)
Máš pěkný styl psaní, příjemně se to četlo :)

4 Marrei Marrei | Web | 15. května 2014 v 19:59 | Reagovat

[3]: Někdy se děsím, jak se na mě ten gympl projevil po pěti letech... :D
A děkuji. :))

5 Sim Sim | Web | 17. května 2014 v 18:05 | Reagovat

Chcela by som poďakovať za pekný koment na môj článok veľmi ma potešil :) Ale teraz k tvojmu článku...
Tiež chodím na gympel, lepšie povedané na bilingválny gympel, 5 ročný jazyk je španielčina. A... šla som tam kvôli španielčine, ale teraz už aj ľutujem že som  tam šla. Pretože po španielsky ti viem povedať termíny v španielčine, viem ti povedať ako sa povie chlpky na koreni kvetu, ale napríklad to ako sa povie lyžička si neviem spomenúť už asi polrok. Je to blbé, neviem ale kde inde na akú inú školu by som mala alebo chcela ísť. Na základke som tiež mala bez menšej námahy čisté jednotky, resp. takmer vôbec som sa neučila. Ale prvý ročník na strednej a vlastne aj prvý polrok druhého bol hrozný, mala som trojky... v prvom ročníku ich bolo dosť teraz v druhom jedna... ale teraz soms a už nejak spamätala, a začala sa učiť, tak to vyzerá nádejne no, aj keď už tej školy mám pokrk a to ma ešte čakajú tri roky neustáleho písanie písomiek, pretože na našej škole je priam nemysliteľné aby sme mali deň bez písomky alebo skúšania, proste si nacvičíme svoje nervy tak, že na výške nás už asi nič nerozhodí.

6 Marrei Marrei | Web | 18. května 2014 v 10:33 | Reagovat

[5]: Za tu španělštinu tě obdivuji, na jazyky levá. Nicméně je pravda, že některé věci i tak člověk zapomene, to má člověk u všeho, i s tou lžičkou.
U nás nemusíme mít test celý týden - ale další týden píšeme denně i dva až tři, což je pro mě osobně mnohem horší. A ono obecně se soudí, že vysoká je pak většinou už v pohodě, jistě, záleží na tom jaká, ale zvládnout se dá. Hlavně přežít střední. :)

7 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 30. května 2014 v 21:35 | Reagovat

Já jsem v páté uvažovala také o gymplu, ale pak jsem to vzdala a asi jsem dobře i udělala, protože gymnázium které je od mého bydliště kousek, má momentálně tak nízkou úroveň kvality výuky, že nevím, jak bych jednou zvládla maturitu nebo přijímačky na vysokou.
A nakonec jsem si vybrala tu "blbou průmyslovku", ne já to chápu, ale chci říct, že inteligence se nedá měřit podle toho jestli je někdo na gymplu nebo ne. Pravda je ta, že i když si rozšiřujete obzory do všech koutů, tím pádem je učivo těžší, znamená to i že si budete mít možnost si vybrat. Ale ono se tak nějak předpokládá, že půjdete na vysokou :), nevím co by se totiž dalo dělat s tolika znalostmi, avšak žádným specifickým. Já mám absolutně opačný problém, můj obor se objevuje jako jediný v republice (když pohlédneme jen na státní školy) a je nás třicet :) takže se nějak počítá, že to jednou budeme dělat, ale to je teď jedno. Úvaha je zajímavá, osobně mi taky vadí lidi, kteří se dostanou a od té chvíle si jenom stěžují a nic pro to nedělají. Přijde mi to zbytečné, místo nich mohli vzít někoho, kdo se o to třeba vážně zajímal. Buď musím poslouchat, jak by nám nebyla k ničemu latina (s čímž vážně nesouhlasím) anebo si stojí vážně na svém a nehodlají v potaz vzít jiný názor, kupříkladu se se mnou spolužačka jednou hádala, že australský pes Dingo je o něco málo větší než čivava a nenechala si vysvětlit, že tento poddruh vlka dokáže skákat dvoumetrovým klokanům na hrdla... no to je jedno, to je zas o lidské zatvrzelosti. Myslím že bez lásky učení to moc nejde a nemusí to být až tak láska, stačí jakési sympatie, nebo se při nejhorším smířit, že je to nedílná náplň života. Na střední škole nejde učení nenávidět, to je jisté :)

8 Narween Black Narween Black | Web | 30. května 2014 v 22:47 | Reagovat

Heh, že gympláci nie sú divný! ale sú, aspoň na tom našom gymnáziu. Ale no táák, nechaj nás nech sa sťažujeme :D U nás sa sťažuje na kvantum učiva každý, či je to jednotkár, štvorkár alebo profesor. Väčšina z nás to aj tak neberie vážne a sme radi, že sa zúčastňujeme každodennej učebnej paniky na gymnáziu. A prečo som šla na gympel ?  No, keďže som ako 15-ročná nevedela čo chcem v budúcnosti študovať a bola som čistá jednotkárka,  prečo nie ? Keď viem, že chcem ísť na vysokú, nepôjdem predsa na priemyslovku. A celkovo kvalita odborných škôl v našom meste nie je ružová.

9 Maya Rowlisová Maya Rowlisová | Web | 1. června 2014 v 13:06 | Reagovat

Píšeš krasně, já jsem na základce a táky mi občas přijde, že některé věci jsou absolutně na nic :D ale ták občas mě právě tyhle věci baví :)) no teď jsem v 8cce a musím se rozmyslet kam dál.. Mám samý jedničky takže mě nejspíš přijímacky na gympl neminou, ale přemýšlím i nad průmyslovou... Jenže na vysokou kam bych případně pak chtěla jít mají nároky právě na všeobecný přehled ;)

10 Em s tečkou Em s tečkou | Web | 3. června 2014 v 12:09 | Reagovat

Líbí se mi tvoje názory. Taky mám za sebou osmiletý gympl a fakt nemám rád názory, že je to škola k ničemu. Jednou mi kamarádka studující zdrávku řekla: "Ty vlastně nic neumíš." Koukal jsem na ni jak puk. Musel jsem se učit každýho prvoka, každou zemi na mapě a každou bitvu a neumím nic? Řekl bych, že umím od každýho něco a ne nic.
Stejně jako tebe i mě učení baví, dělám VŠ vlastně úplně zbytečně, v tom oboru dělat nechci a do práce to nepotřebuju, ale strašně mě baví se rozvíjet, poznávat nové, pozorovat, jak se formuju a vyvíjím a to by bez vzdělání nešlo. Je krásnej pocit, když člověk čte učebnici a ta ho nutí se zamýšlet, pokládat si otázky, uvědomovat si souvislosti. Škola života je důležitá, ale vzdělání stejnou měrou... je hezké, že to vnímáš podobně. To se ti bude hodit :)
Btw taky jsem svýho času v primě šel na matematickou olympiádu, vůbec nechápu, jak se to mohlo stát :D

11 Tritoma Tritoma | Web | 17. srpna 2015 v 16:43 | Reagovat

Aktualizace ovladacu http://ddriver.cz/aktualizace-ovladacu.html Microsoft office 2010 klíč 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama