"Ave Imperator, morituri te salutant."

Styl dnešní generace a Fanfiction

8. května 2014 v 15:39 | Marrei |  Téma týdne
Styl... Poslední dobou bývá zvykem, že již není dobré být originální, svůj. Svět se mění ve stádo oveček a podle většiny je to tak dobře. Jeden styl, jedno myšlení... Někdo by mohl namítnout, že je to vlastně dobře, že to spojuje mladé lidi, vytváří přátele... V tomhle článku se nechci zabývat tím, zda je to dobře či ne, nejsem si jista, zda by na něco takového stačily mé vlastní zkušenosti. Chci se ale podívat na něco, co je se stylem v poslední době velmi spojeno. Na Fanfiction.


Rozhodně nepodléhejte dojmu, že Fanfiction (zkráceně FF) je něco nového. Jeho počátky se datují až do šedesátých let minulého století, vznikly okolo fanouškovské základny seriálu Star Trek. Od devadesátých let se FF začalo více a více rozvíjet, pochopitelně za to může vznik a rozmach internetu.

Osobně jsem na FF narazila ve třinácti letech, dovedla mě k němu má spolužačka. Ve stejné době jsem propadla fenoménu Stmívání, a tak i mé první povídky byly z tohoto fandomu. Pamatuji si, že mé vážně bavilo. Sice jsem žádnou povídku nedokončila a zpětně mohu říci, že to skutečny byly hrůzy, ale to už k tomu nějak patřila. Po čase jsem přestala a přesunula se spíše ke čtení. A do Harry Potter fandomu. Dost dlouho jsem jen četla, což mi myslím dalo hodně věcí. Ukázalo mi, co je kvalitní a co sama nehodnotím příliš dobře, přivedlo ke slashi a ukázalo, jak je důležité ve Fanfiction dobře vystihnout postavy. Nicméně, tím to nekončilo. V červnu minulého roku jsem totiž spadla k One Direction fandomu.

Mám pocit, že většina "nezasvěcených" osob v FF vidí právě jen příběhy holek o tom, jak se setkají se svým idolem, vyspí se s ním, otěhotní a budou spolu žít šťastně až navěky. Neříkám, že to není pravda - většina povídek o 1D skutečně tento charakter mají. Nicméně je už docela diskutabilní, zda vůbec povídky o reálných postavách mají náležet k Fanfiction. Jistě, většinou je lze najít na stejných stránkách, někde přibude označení Real person fiction (RPF), jinde ne. Také je pravda, že vůbec to psaní může být sporné. Někomu to může vadit, někomu ne, protože se to zároveň dá brát i jako druh reklamy, samozřejmě. Je ale pravda, že zatímco v FF jsou skutečně velké snahy - a často se to považuje za nutnost - aby postavy byly takzvaně v charakteru, u RPF k tomu logicky nikdy nemůže dojít, u těch lidí (mám na mysli celebrity, pokud někdo píše povídky o svých kamarádech, zcela určitě je do toho charakteru dostane) nelze vědět, jak se chovají ve skutečnosti. Zvlášť když vezmeme v úvahu, že dnešní svět je nastaven tak, že je jedno, jak by se chtěli chovat. Je důležité, aby se chovali tak, jak to chce management, aby si získali popularitu a fanoušky. Netřeba mluvit o tom, že někteří pro ty peníze skutečně udělají vše.

Jak tohle ale souvisí se stylem? A se stylem dnešní generace, která dle všech námitek ani nečte, tak na co by pak psala?

V poslední době se FF více a více rozvíjí. Především ale RPF (hlavně One Direction, i když lze najít i povídky na různé japonské/korejské skupiny, stále se najdou ty na Tokio Hotel a podobně). Do těchto fandomů ale přicházejí mladší lidé, přístup k internetu má teď leckteré dítě v první třídě, nemluvě o tom, jak staré děti najdete na Facebooku... A fanfiction najdete všude. Nejen na blozích (těch je ale také požehnaně), na speciálních stránkách, které fungují jako různé archivy, ale také právě na facebooku.

A psaní FF je dost oblíbené - respektive pokud píšete, zcela určitě si nějakou popularitu získáte. Je jedno, na jaké úrovni je vaše čeština, jak ovládáte pravopis... Pokud do povídky zvládnete zakomponovat určitý příběh, je to v pořádku. Pokud se budete inspirovat nějakými oblíbenými povídkami, také si najdete přízeň, budete mít komentáře, obdivovatele, všichni vám budou říkat, jaký máte talent a že byste měli napsat knihu.

Ta základní linka je jednoduchá - hlavní hrdinka je Češka, studuje v Anglii, její rodiče zemřeli - či jsou chudí - ale ona ani tak nemusí pracovat, v pohodě se uživí, možná studuje, ale linka o studiu mizí ve druhé kapitole. Potká svého idola - nebo celebritu, kterou naopak nesnáší - dají se dohromady, hned se spolu vyspí. Za dramatických okolností se téměř rozejdou, ona si popláče, ale on se nakonec objeví za dveřmi s náručí plnou květin. Nakonec se vezmou (I když se znají tak týden.) a žijí spolu šťastně až do smrti.

Zmíněná inspirace probíhá tak, že osoba, která umí psát a zároveň se vyzná v historii, napíše povídku z druhé světové války. Povedenou, logickou (snad mi tam jen osobně vadil ten happyend). A pak se objeví osoba, která chce být také tak oblíbená, a tak hned její první povídka (s úděsným pravopisem a podobně) je z této doby také. Počet faktických chyb jsem raději nepočítala, ale nejvíce mě zarazilo, když si spletla gestapo s ghettem. A víte co? Stále tam měla ty chválící komentáře.

Jednak je to lhaní. Osoba pak může nabýt dojmu, že psát skutečně umí. A když jí pak napíšete mail, tak vám vlastně řekne, že jen vám to vadí. Protože těm ostatním je jedno, že si plete pojmy, tahá tam nesmysly... Hlavně že píše povídku, kde si v roli hlavní hrdinky mohou představit sebe (což zrovna u druhé světové moc nechápu...).

Psala jsem. Přes půl roku. Mohu říci, že mě to tak do září skutečně bavilo. Tak od začátku tohoto roku to bylo spíše na obtíž a jsem ráda, že jsem s tím přestala. Některým autorkám vyhovuje, když vlastně ví, že až přijdou domu, mají psát. A pořád a pořád. Vyhovuje jim, že jim vlastně nikdo pořádně neřekne názor, jen chválí a lže - ne vážně, já ani nevěřím tomu, že na psaní lze mít talent. Jediné, co na to pomáhá, je čtení a pak samotné psaní, poučení se z chyb vlastních i druhých.

Bohužel, dnešní generace to neakceptuje. Jsou lidé, které by své oblíbené autorky klidně přizabili, pokud by psát přestaly. Nehledě na to, že je to jejich vlastní věc. Důležité je, že ta povídka bude. A bude. A oni se budou moc vžít do hlavní postavy, nebo se rozplývat nad daným párem, pokud jej mají v oblibě. Je to podřízeno tomu, že FF je prostě "cool". Už to není něco, co by si člověk psal pro sebe, při čekání na další knihu/sérii/film. Už je to jen o tom, že je to vlastně "in" a patří to ke stylu dnešní generace. Už je to, že člověk nalézá dotazy, o čem má osoba vůbec psát. Nebo co chtějí, aby napsala, jak má její příběh pokračovat...

Rozhodně netvrdím, že to dělají všichni. Ale většina bohužel ano. I když co se dá dělat, když je v dnešním světě stejně i s dalšími věcmi.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Desirée Lydon Desirée Lydon | Web | 8. května 2014 v 15:49 | Reagovat

Nemám ráda FF na One direction, jednou jsem četla jednu omylem a stačilo mi to do konce života. Je jasné, že ta hlavní hrdinka je svým způsobem pisatelka, která si plní svoje fantazie, ať jsou jakkoliv zvrácené. Mám ráda Potterovskou fanfiction, sama jí píšu. Tady je hodně možností. Ale píšu i vlastní povídky. A taky mně asi baví více :)

2 Sarinka Sarinka | Web | 8. května 2014 v 16:19 | Reagovat

Harry Potter Fandom! :) Patrím tam! :) Ja osobne píšem One Direction FanFictions bežne. A musím nesúhlasiť s prvým komentárom, nakoľko ja som si nikdy "neplnila svoje fantázie", písala som, lebo ma to bavilo a robím to doteraz. Medzi mnou a hlavnou hrdinkou vytvorím vždy hrubú čiaru, ktorá mi nedovolí vžiť sa do nej. :)

3 AnnElfwind AnnElfwind | E-mail | Web | 8. května 2014 v 16:46 | Reagovat

Také píšu (anglicky). Nicméně se držím toho, co není nebo je toho málo. Většinou píšu buď originální povídky nebo crossovery. Harry Potter fandom mi také cizí není, ale většinou ho s něčím prolnu, ať už se jedná o počítačovou hru Legend of Grimrock nebo třeba o Assassin's Creed jedna.
Každopádně je článek pěkně napsaný. To se musí nechat.
Co se One Direction týče, tak do toho jsem nikdy nespadla, tak nemůžu mluvit.

4 Marrei Marrei | Web | 9. května 2014 v 9:46 | Reagovat

[1]: Mě taky začaly vlastní povídky bavit víc... I když je pravda, že poslední dobou jsem strašně líná. :D

[2]: Já to tak měla taky, zvlášť proto, že jsem psala slash... Neber to prosím špatně, jen mi to přijde, že takhle je to u většiny autorek, bohužel.

[3]: Páni, já bych anglicky psát teda nezvládla. Jo, crossovery jsou fajn, jen to člověk musí umět dát dohromady. :)

5 AnnElfwind AnnElfwind | E-mail | Web | 11. května 2014 v 1:46 | Reagovat

[4]: Jsem v angličtině začla psát hlavně proto, že když to pak hodím na ff.net, tak si to tam přečte víc lidí, než kdybych to psala česky.
A máš samozřejmě pravdu, cross musí být dobře napsaný. Nemůže to být prostě jenom splácaný dohromady, ale musí to nějákým způsobem dávat smysl. S Potterem jde naštěstí spousta věcí propojit celkem snadno. Jenom jde o to najít správné propojovací postavy.
Zatím jsem k těmto účelům využila Olivandera a Lunu (Lenku).

Navíc taky musím podotknout, že když porovnán fanfikci psanou česky a anglicky, tak mnohé české fanfikce zní prostě divně. Bez ohledu na to, jak skvělý to může mít nápad... Ale to je možná proto, že jsem tak zažraná do té angličtiny (Učila jsem se ji od šesti let).

6 Marrei Marrei | Web | 11. května 2014 v 9:33 | Reagovat

[5]: Mně zas zní některé FF v angličtině divně, jsem už nějak zvyklá na tu češtinu... Ale v obou případech se najdou dobré i nekvalitní povídky, jen v té angličtině asi o něco více, protože ji přeci jen využívá více lidí. Já angličtinu hlavně moc neovládám, na cizí jazyky jsem prostě levá. :))

7 AnnElfwind AnnElfwind | E-mail | Web | 11. května 2014 v 10:39 | Reagovat

[6]: No, já takhle dobře teda ovládám jenom angličtinu. Taky jsem se strašně dlouho učila němčinu, ale z té už si skoro nic nepamatuju... Vždycky jsem se jazyky učila instinktivně, takže když do nás v němčině začli hučet všechny ty technický vysvětlení, šla mi z toho hlava kolem.
Nicméně, ano, v obou jazycích jsou kvalitní a nekvalitní povídky. V češtině ovšem raději čtu originální tvorbu, než fanfikci. Možná proto, že mám fanfikci prostě zafixovanou s tou angličtinou.
Ale za to může anime! Který jsem prvně začla sledovat v době, kdy bylo šíleně těžký sehnat anglický titulky, natož český. Vzpomínám si, že byl strašnej problém najít titulky například k D.Gray-Man. (Jestli ti to vůbec bude něco říkat, nejsem si jistá, jak jsi v anime honěná).

8 Marrei Marrei | Web | 11. května 2014 v 11:27 | Reagovat

[7]: O němčině mi nemluv, to je ještě horší - i když se ji také učím kratší dobu.
Anime nesleduji, jen pár osob z mého okolí ano, ale věřím, že někdy ty titulky mohou být problém. Díky bohu se koukám na seriály, kde je mám už druhý den v češtině, tak je to pak fajn. :)

9 AnnElfwind AnnElfwind | E-mail | Web | 11. května 2014 v 12:01 | Reagovat

[8]: Já bohužel (nebo bohudík?) propadla právě spíše seriálům, které asi ani v češtině nikdy nebudou. Nebo jsem na ně v češtině ani nenarazila. A české titulky mi vadí, hlavně, když je zvuk anglicky, neboť jsem zjistila, že se pak soustředím na titulky a vůbec nevím, co se vlastně děje...

10 Marrei Marrei | Web | 11. května 2014 v 12:22 | Reagovat

[9]:Já si na ty už české zvykla, nějak to stíhám obojí, tak je to v pohodě. :) I když každý to má jinak, že. :)

11 Michato Michato | 19. května 2014 v 15:30 | Reagovat

Našla jsem tvůj blog :D
Nejsem si úplně jistá,ale líbí se mi od tebe asi více psaní než psaní povídek (to vyznělo blbě, promiň :D).
S tímhle musím tak nějak celkově souhlasit, hlavně s tou částí o 1D ff :))

12 Polgara Polgara | Web | 2. června 2014 v 19:00 | Reagovat

Víš, že by mě dost zajímala tvoje fan fiction tvorba? Taky jsem kdysi psala, ještě za éry Blanch a jiných, je tomu už přes 6 let myslím. :-)
Ono není jenom fan fiction na Harry Pottera (i slash), ale třeba na takovou Hru o trůny, Star trek,našla jsem taky Hvězdnou bránu, ale je fakt, že ff na HP je nejrozšířenější. :-D Jsou taky dobré povídky, třebas evi a její Portrét pro Bradaice, Paccia domna, Nel-ly, Vruon a mnoho dalších.
Mimochodem, určitému druhu hrdinek se říká Mary sue a právě ff může za jejich vznik. Ono, která z nás neotužila alespoň na chvíli ocitnout se v Bradavicích, Středozemi...:-)

13 Odlišný Odlišný | 5. června 2014 v 16:37 | Reagovat

Buďte rádi, že jste trochu stejní. Já jsem tak jiný, že ani neumím předstírat normálního... v psaném slovu nevyjímaje.

14 MaikelB MaikelB | E-mail | 17. ledna 2017 v 9:19 | Reagovat

I found this page on 11th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama